Om oss

Vi jobbar över hela Sverige och utför även en del konsultuppdrag i övriga Norden.

Vi ser till att du som kund har rätt utrustning, levererar förväntad kvalitet och att personalen har kunnande anpassat efter de krav som ställs.

Tillsammans med oss på Color Systems kan Du höja kvaliteten och öka lönsamheten.

Color Systems grundades hösten 2006 av Magnus Edfeldt och Torbjörn Hedén. Redan innan starten hade företaget mångårig erfarenhet från branschen. Torbjörn hade jobbat större delen av sitt yrkesverksamma liv med storformatskrivare och tillhörande utrustningar. Torbjörn var med redan 1983 då hans far Henrik Hedén startade H-Data och han var under 2000-talets första hälft vd på H-Data.

Magnus startade 1997 H-Datas utbildningsverksamhet har sedan dess jobbat nära kunder och teknik med försäljning och marknadsföring. Innan dessa arbetade Magnus på Calcomp med i huvudsak support på CAD/CAM utrustning.

I dag är vi 16 personer på kontoret i Vällingby, varav 10 st är tekniker specialutbildade på storformatsteknik och färgstyrning.

VÅRT TEAM
Vi jobbar på Color Systems
Torbjörn Hedén-min

Torbjörn Hedén

VD
08-522 922 22
torbjorn.heden@colorsystems.se

Magnus Edfeldt-min

Magnus Edfeldt

Sälj & marknadsansvarig
08-522 922 21
magnus.edfeldt@colorsystems.se

Mikael Agvald-min

Mikael Agvald

Key account/Försäljning
08-522 923 46
mikael.agvald@colorsystems.se

Magnus Karlsson-min

Magnus Karlsson

Tekniker & Sälj
08-522 922 23
magnus.karlsson@colorsystems.se

Inger Carnestedt-min

Inger Carnestedt

Servicekoordinator
08-522 923 44
inger.carnestedt@colorsystems.se

Mikael Sörbom-min

Mikael Sörbom

Tekniker
08-522 922 27
mikael.sorbom@colorsystems.se

Bo Thonander-min

Bo Thonander

Tekniker
08-522 922 26
bo.thonander@colorsystems.se

Matti Hägerlund-min

Matti Hägerlund

Tekniker
08-522 922 28
matti.hagerlund@colorsystems.se

Erik Svärd-min

Erik Svärd

Tekniker
08-522 923 42
erik.svard@colorsystems.se

Christer Johansson-min

Christer Johansson

Tekniker
08-522 923 41
christer.johansson@colorsystems.se

Hans Kilström-min

Hans Kilström

Tekniker
08-522 923 43
hans.kilstrom@colorsystems.se

Joel Jonsson-min

Joel Jonsson

Tekniker
08-522 923 47
joel.jonsson@colorsystems.se

Johan Enlund-min

Johan Enlund

Servicechef
08-522 922 24
johan.enlund@colorsystems.se

Patrik Claesson

Patrik Claesson

Tekniker
08-522 922 29
patrik.claesson@colorsystems.se

DSC5346-Edit-200x300

Elice Rödin

Ekonomi/Administration
08-522 922 29
elice.rodin@colorsystems.se

Karin Johnsson-min

Karin Johnsson

Lager/Logistik
08-522 923 45
karin.johnsson@colorsystems.se